Jakie są koszty założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

koszty założenia spółki

Decydując się na otworzenie nowej spółki z o.o. musimy liczyć się z koniecznością poniesienia wydatków, związanych m.in. ze sporządzeniem umowy (chyba że korzystamy ze wzorca umowy w trybie spółki 24h) oraz rejestracją spółki w rejestrze przedsiębiorców KRS. Część kosztów założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest uzależniona od wysokości kapitału zakładowego spółki, w związku z czym dla niniejszego opracowania wyliczymy wydatki związane z założeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialności o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych. Jakie są obowiązkowe koszty założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Musimy opłacić wynagrodzenie notariusza, zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, zapłacić opłaty w trakcie rejestracji spółki z o.o. w sądzie rejestrowym oraz ponieść opłatę za zarejestrowanie spółki na VAT.

Opłaty u notariusza

–       za przygotowanie umowy w formie aktu notarialnego notariusz pobierze 160 złotych (§ 3 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnych);

–       za sporządzenie odpisu umowy spółki notariusz zażąda 6 złotych za każdą stronę (§ 12 ww. rozporządzenia). Standardowo umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie miała około 5 stron, w procesie rejestracji potrzebne są 3 odpisy umowy spółki z o.o. (w sumie będzie to koszt około 90 zł).

Do wszystkich wyżej wymienionych kosztów ponoszonych u notariusza należy dodać także podatek VAT w wysokości 23%.

Opłaty za rejestrację spółki w rejestrze przedsiębiorców

–       opłata od wniosku o zarejestrowanie podmiotu w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym wynosi 500 złotych (art. 52 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych);

–       opłata za ogłoszenie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego to 100 złotych (§6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie wydawania i rozpowszechniania  Monitora Sądowego i Gospodarczego).

Dodatkowe opłaty

–       opłata skarbowa za potwierdzenie rejestracji na VAT w wysokości  170 złotych (warto sprawdzić czy spółka rozpoczynająca działalność gospodarczą może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z rejestracji na VAT, np.: ze względu na planowane niewielkie obroty, poniżej 12.500 zł miesięcznie);

–       podatek od czynności cywilnoprawnych 0,5% wartość kapitału zakładowego (art. 6 ust. 1 pkt 8a w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych) – przy kapitale zakładowym wynoszącym 5.000 zł podatek ten wyniesie 25 zł. Ten podatek zostanie pobrany przez notariusza sporządzającego umowę spółki z o.o.

Podsumowanie

Zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialności o kapitale zakładowym wynoszącym 5.000 złotych musimy liczyć się z koniecznością poniesienia wydatków, związanych z utworzeniem takiej spółki w wysokości około 1.100 złotych. Na koniec odpowiedź na często zadawane pytanie – czy można pokryć koszty założenia spółki z o.o. z majątku spółki ? A więc czy spółka może sfinansować, z własnego majątku, koszty swojego założenia ?  Odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Koszty założenia spółki z o.o. nie mogą być pokryte z wkładu pieniężnego wpłaconego na kapitał zakładowy (w naszym przykładzie było to 5.000 zł). Koszt założenia spółki musi być poniesiony przez udziałowców, którzy tę spółkę zawiązują.

Niższe koszty założenia spółki z o.o., o taksę notarialną, odnoszą się do szczególnego rodzaju spółki z o.o. zawiązywanej przez Internet – tzw. S24, opisanego we wpisie: Spółka zakładana przez Internet.

foto dzięki uprzejmości digitalart / freedigitalphotos.net

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.