Jakie są różnice pomiędzy założeniem spółki w s24 a założeniem spółki u notariusza?

różnica między spółką s24 a zarejestrowaną u notariusza

Informacje wstępne

Założenie spółki w s24 (system S24) i założenie spółki u notariusza to dwa różne sposoby rejestracji spółek w Polsce. Oto główne różnice:

  1. Formalności: Założenie spółki przez system S24 odbywa się drogą elektroniczną, co pozwala na szybsze i prostsze załatwienie formalności, jeśli wszystkie wymagane dokumenty są prawidłowo przygotowane i zgłoszone. Proces ten obejmuje: (a) wypełnienie formularza online i zgłoszenie wniosku o założenie spółki, (b) przesłanie umowy spółki opartej na szablonie, którą można w ograniczonym zakresie dostosować do własnych potrzeb, (c) dokonanie wpłaty na kapitał zakładowy oraz opłaty za rejestrację spółki, (d) Oczekiwanie na wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Założenie spółki u notariusza wymaga osobistego stawiennictwa wszystkich wspólników przed notariuszem w celu sporządzenia umowy spółki i podpisania jej w formie aktu notarialnego, następnie samo złożenie wniosku o zarejestrowanie spółki jest już prowadzone za pomocą Portalu Rejestrów Sądowych;
  2. Koszty: Założenie spółki przez system S24 jest zazwyczaj tańsze niż założenie spółki u notariusza. Opłaty za usługi notarialne oraz inne koszty związane z założeniem spółki są wyższe niż opłaty za korzystanie z systemu S24;
  3. Czas rejestracji: Rejestracja spółki przez system S24 jest zwykle szybsza niż założenie spółki u notariusza. Dzięki temu, że wszystkie formalności są załatwiane online, spółka może być zarejestrowana nawet w ciągu kilku dni. Rejestracja spółki u notariusza może trwać dłużej, zwłaszcza jeśli trzeba uzgodnić termin spotkania z notariuszem i dopełnić wszystkich formalności, taka rejestracja może trwać nawet kilka tygodni;
  4. Indywidualizacja umowy spółki: System S24 oferuje jedynie szablonowe umowy spółki, które można w pewnym ograniczonym zakresie dostosować do własnych potrzeb. U notariusza można mieć większą swobodę w kształtowaniu treści umowy spółki i można też uwzględnić bardziej skomplikowane lub specyficzne postanowienia;
  5. Wsparcie prawne: U notariusza możesz uzyskać wsparcie i porady dotyczące umowy spółki oraz innych aspektów prawnych związanych z założeniem spółki. W przypadku systemu S24 będziesz musiał samodzielnie zgłębić wszelkie kwestie prawne lub skonsultować się z prawnikiem.

Podsumowując, założenie spółki przez system S24 jest szybsze, tańsze i mniej skomplikowane, ale ograniczone do szablonowych postanowień, często wykluczając wprowadzenie oczywistych zapisów (np.: nie można wnieść aportu, nie można uchwalić dopłat, itp.). Założenie spółki u notariusza pozwala na większą elastyczność w kształtowaniu treści umowy spółki, ale jest bardziej czasochłonne i kosztowne. Podsumowując, założenie spółki przez system S24 jest zwykle szybsze niż założenie spółki u notariusza. Oczywiście, czas rejestracji zależy od wielu czynników, takich jak prawidłowość przygotowania dokumentów czy obecna sytuacja w sądach.

Która spółka jest łatwiejsza w bieżącej obsłudze: spółka s24 czy spółka z o.o. założona u notariusza?

W rzeczywistości nie ma większej różnicy w bieżącej obsłudze spółki z o.o. założonej przez system S24 oraz spółki z o.o. założonej u notariusza. W obu przypadkach, po założeniu i zarejestrowaniu spółki, procedury zarządzania i prowadzenia działalności gospodarczej są zasadniczo takie same, choć ograniczone treścią umowy spółki, która w przypadku spółki z o.o. założonej u notariusza może wprowadzać więcej możliwości działania (np.: wniesienie aportu na pokrycie kapitału zakładowego).

Niezależnie od tego, czy spółkę założysz przez system S24, czy u notariusza, będziesz musiał wykonywać takie same obowiązki, takie jak:

  • Prowadzenie księgowości, ewidencji rachunkowej i sporządzanie sprawozdań finansowych.
  • Płacenie podatków, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
  • Zgłaszanie zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) oraz innym instytucjom, gdy zajdzie taka potrzeba (np. zmiana siedziby, zarządu, itp.).
  • Przestrzeganie przepisów prawa, w tym prawa pracy, prawa gospodarczego i prawa podatkowego.

Różnica między spółką założoną przez system S24 a spółką założoną u notariusza tkwi głównie w procesie rejestracji i kształtowaniu umowy spółki, a nie w bieżącej obsłudze spółki.

Czy łatwo można zmodyfikować umowę spółki z o.o. zarejestrowanej w s24?

Umowę spółki z o.o. zarejestrowanej w systemie S24 można łatwo zmodyfikować, jednak wymaga to przestrzegania określonych procedur i spełnienia określonych formalności. Proces zmiany umowy spółki z o.o. jest podobny, niezależnie od tego, czy spółka została założona przez system S24 czy u notariusza.

Aby zmodyfikować umowę spółki z o.o., należy zwołać zgromadzenie wspólników w celu podjęcia uchwały o zmianie umowy spółki. Wspólnicy muszą być odpowiednio poinformowani o terminie i miejscu zgromadzenia oraz porządku obrad. Ważne jest, aby pamiętać o spełnieniu wymogów dotyczących kworum oraz uzyskaniu odpowiedniej liczby głosów.

Sporządzenie uchwały zawierającej zmiany w umowie spółki i przyjęcie jej przez wspólników.

Zmiany w umowie spółki zrejestrowanej w systemie S24 są dokonywane elektronicznie. Po dokonaniu wpisu przez sąd, zmiany w umowie spółki zaczynają obowiązywać.

Czy łatwo można zmienić umowę spółki z o.o. zawartą u notariusza?

Umowę spółki z o.o. zawartą u notariusza można łatwo zmienić, ale proces ten również wymaga przestrzegania określonych procedur i spełnienia formalności prawnych. Proces zmiany umowy spółki z o.o. jest podobny, niezależnie od tego, czy spółka została założona u notariusza czy przez system S24.

Aby zmienić umowę spółki z o.o., należy wykonać następujące kroki:

  • Zwołać zgromadzenie wspólników w celu podjęcia uchwały o zmianie umowy spółki. Wspólnicy muszą być odpowiednio poinformowani o terminie i miejscu zgromadzenia oraz porządku obrad. Ważne jest, aby pamiętać o spełnieniu wymogów dotyczących kworum oraz uzyskaniu odpowiedniej liczby głosów;
  • Sporządzić uchwały zawierające zmiany w umowie spółki, przyjąć je przez wspólników i zaprotokołować przez notariusza;
  • Zmiany w umowie spółki z o.o. zarejestrowanej u notariusza muszą zostać sporządzone w formie aktu notarialnego.
  • Złożyć wniosek o wpis zmian do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wraz z wymaganymi dokumentami, takimi jak odpis uchwały, akt notarialny, a także dowód opłaty sądowej.
  • Po dokonaniu wpisu przez sąd, zmiany w umowie spółki zaczynają obowiązywać.

Zmiana umowy spółki z o.o. zawartej u notariusza może być czasochłonna i wiązać się z dodatkowymi kosztami, takimi jak opłaty notarialne. Ważne jest, aby wszelkie zmiany były zgodne z obowiązującymi przepisami prawa i spełniały wymagania formalne, o co zadba notariusz.