Ukrycie dokumentacji księgowej przed osobami uprawionymi

Ukrycie dokumentacji księgowej przed osobami uprawionymi

 

Przy nieporozumieniach pomiędzy wspólnikami czasem dochodzi do nieracjonalnych posunięć. W jednej ze spraw dotyczącej dobrze prosperującej spółki z o.o. wspólnik, będący zarazem i członkiem zarządu, aby ukryć własne, nieprzemyślane decyzje biznesowe, postanowił schować dokumentację księgową spółki przed pozostałymi wspólnikami. Porozumiał się z księgową spółki i wspólnie przenieśli szereg segregatorów z dokumentacją spółki z siedziby do wybranego przez siebie miejsca ukrycia. Ze spółki z o.o. zniknęły więc dokumenty źródłowe (umowy, zamówienia, faktury, itp.) dotyczące kilkuletniego okresu działalności spółki.

Ani wspólnik ani też księgowa, którzy ukryli dokumentację księgową, nie miali jednak świadomości, iż mogą zostać oskarżeni o popełnienie przestępstwa polegającego na niszczeniu, uszkadzaniu, czynieniu bezużytecznym, ukrywaniu lub usuwaniu dokumentu, którym sprawca nie ma prawa wyłącznie rozporządzać (art. 276 k.k.).

W wyroku z dnia 9 sierpnia 2000 r., sygn. akt V KKN 208/00 Sąd Najwyższy stwierdził, że: “zaprzeczenie posiadaniu dokumentu i przetrzymywanie oraz niewydanie go, mimo żądania osoby uprawnionej, może stanowić ukrywanie dokumentu w rozumieniu art. 276 k.k.“.

Przestępstwo to polega na utajnieniu miejsca przechowywania dokumentu przed osobą uprawioną, a więc umieszczenie w takim miejscu, do którego nie ma dostępu osoba uprawiona. Istotą tego przestępstwa jest więc usunięcie dokumentu i schowaniu go przed osobą uprawioną (np.: innymi członkami zarządu, pozostałymi wspólnikami). Jeśli jednak dokument został sporządzony w kilku egzemplarzach (często umowy są sporządzane po jednym dla każdej ze stron), to w takim przypadku odmowa wydania innej stronie naszego egzemplarza dokumentu nie prowadzi do zarzutu popełnienia przestępstwa ukrywania dokumentu, gdyż dany egzemplarz staje się wyłączną własnością strony, której go wręczono i strona ta ma prawo wyłącznego rozporządzania nim, a w więc może nawet np. zniszczyć lub uszkodzić posiadany egzemplarz.

Osoba, która nie zataja przed innymi, że posiada dokument, nawet bezprawne, nie może być jednak oskarżona o jego ukrywanie w rozumieniu art. 276 k.k., ponieważ istotą tego przestępstwa jest utajnienie miejsca przechowywania dokumentu przed osobami uprawionymi.

 

Foto dzięki uprzejmości by Stuart Miles / freedigitalphotos.net

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.